Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.

Ginzeng - Ismerd meg ezt a sokoldalú növényt!

Ginzeng - Ismerd meg ezt a sokoldalú növényt!
A ginzeng egy rendkívül sokoldalú gyógynövény, melynek gyökerét már évszázadok óta használják különböző gyógyászati célokra. 
A növény értékes hatóanyagai miatt napjainkban is egyre nagyobb elismerést nyert és megannyi gyógynövényi készítmény összetevői között megtalálható. 
Ha azok közé tartozol, akik számára fontos szellemi és fizikai frissességük fenntartása, nem árt, ha tisztában vagy a ginzeng erejével
Cikkünkben összeszedtük a ginzenggel kapcsolatos legfontosabb tudnivalókat. 

 
Úgy mint: 
A ginzeng eredete
A ginzeng jótékony hatásai
A ginzeng negatív hatásai
A ginzeng fogyasztása

 

A ginzeng eredete

 

A ginzeng (panax) használata évszázadokra nyúlik vissza, először a Távol-Keleten fedezték fel és kezdték alkalmazni ezt a különleges növényt, amit ott embergyökérnek neveznek. Egyedi jellemzője, hogy az árnyékban terem. Szibériában és Amerikában is termesztik, de ezek hatóanyagai eltérnek egymástól.
12 különböző hatóanyagának köszönhetően, szellemileg és fizikailag is jótékony hatásai mellett népszerű afrodiziákum, sok alkalmi– és kúraszerű potencianövelő készítmény alapanyaga.


 

A ginzeng jótékony hatásai
 

Kutatásokkal bizonyított, hogy fokozza az agyi tevékenységet, éberebbé tesz, a tüdő teljesítőképességére is pozitívan hat, ezzel kapcsolatban pedig a tejsavszintet is is csökkenti a vérben. Javítja a szervezet ellenálló képességét, fokozza a szexuális vágyat. Magas antioxidáns tartalma miatt az egészségügyben igen népszerű, kevesen tudják, hogy csak 7 éves korára éri el azt az állapotot, amikor maximális hatóanyag tartalommal rendelkezik. Férfiak számára külön ajánlott a koreai, azaz a vörös ginzeng, hiszen potencianövelő hatása miatt rendkívül kedvelt. Stresszoldó hatású, ami a szexualitásban is nagy szerepet játszhat, de a mindennapokban sem utolsó.
Nem csak a férfiak, de a nők számára is bizonyítottan serkenti a libidót, ami nem csak a változó kor beálltával lehet fontos tényező. Vérbőség fokozó hatásának köszönhetően a merevedési zavar kezelése is hatékony általa, használata erősebb és hosszantartóbb erekciót eredményezhet.
Gyulladáscsökkentő is, orvosi beleegyezéssel javasolható kemoterápiát követően is vörös ginzeng alkalmazása, megelőzésképpen pedig képes gátolni a rák kialakulását, illetve a tumor növekedését.
Allergiás megbetegedéseknél is pozitív eredmények érhetőek el.
Zsírégető és anyagcserefokozó hatása miatt sokszor alkalmazzák fogyókúrákhoz is, kifejezetten népszerű herba-segítségként.


 

A ginzeng negatív hatásai
 

Mielőtt használni kezdenéd a ginzenget, érdemes konzultálnod orvosoddal, hiába nem gyógyszerkészítményről beszélünk. Nem megfelelő alkalmazás mellett a ginzeng bármely fajtája is mellékhatásokat vonhat maga után. Álmatlanságok, és magas vérnyomást is tapasztalhatnak azok, akik nem megfelelően szedik azokat az étrend-kiegészítőket, amik ginzeng alapúak, vagy összetevőik között megtalálható.

Egyes gyógyszerekkel együtt szedni is kockázatos lehet, nem véletlenül kúraszerű szedés javasolt, a megfelelő szünetekkel.

Amennyiben túlléped az ajánlott napi mennyiséget, esetleges mellékhatásai lehetnek szédülés, gyomorfájás, és a nyugtalan alvás. Nem javasolt kávéval együttesen fogyasztani, és étkezés előtt sem, hiszen nagyon könnyen megemelheti a vérnyomást is.

A koreai ginzenget nem ajánlott kombinálni cukorbetegség elleni készítményekkel/gyógyszerekkel, vérnyomáscsökkentő és/vagy vérhígító szerekkel.


 

A ginzeng fogyasztása
 

Minden ginzengnek megvan a napi maximális mennyisége, amit ajánlott nem átlépni.
Általában a koreai ginzeng napi ajánlott mennyisége 200mg, ebből a ginzengoid tartalom (hatóanyag) pedig 4 –és 7% között mozogjon.
Fontos a kúraszerű használat, a lehetséges mellékhatások elkerülése végett, és mivel nem cél a szervezetet hozzá szoktatni, aminek következtében az adott mennyiség már nem azt a hatást eredményezi, amit kell. Fentebb már írtuk, milyen készítményekkel nem ajánlatos kombinálni, ha nem akarunk mellékhatásokat tapasztalni magunkon.
Ginzeng kapszula, ampulla, vagy tea formájában is alkalmazható, kinek hogy kényelmesebb, de érdemes 2-3 hetente 1-2 hét szünetet tartani.


 

A ginzeng kúraszerű alkalmazása
 

Adaptogén növény lévén kúraszerűen szedhető. Ez azt jelenti, kizárja a stresszhatásokat, és kiegyensúlyozott összhangot teremt a szervezetben. 10 hétnél tovább nem javasolt a szedése, mivel a szervezet hozzászokhat, ami miatt nem fejti ki utána a kellő hatást.
Tea formájában a legközkedveltebb, sokan nem szeretik karakteres ízét. Mézzel és citromlével is ízesíthető, kifejezetten frissítő és élénkítő hatású, ezért koffein egyidejű fogyasztásával együtt nem ajánljuk.
Királydinnyével fogyasztva potencianövelő hatása is felerősíthető, méhpempővel pedig maximálisan felturbózható az immunrendszer is, egyéb más jótékony hatásai mellett.


 

Kiknek nem ajánlott?
 

A ginseng kapszula fogyasztását, ha az egészségi állapot és orvosi utasítás nem követeli meg, kifejezetten felnőtteknek ajánljuk.
Terhes, illetve szoptató nők kerüljék az alkalmazását! Kifinomultabban reagál a szervezetebben az állapotban, így az anya és a pici érdekében nem ajánljuk.
Olyanoknak, akik rendszeresen gyógyszereket szednek, ajánlatos alkalmazás előtt egyeztetni kezelő –vagy háziorvosukkal, mert ahogy említettük, egyes gyógyszerekkel kéretlen hatásai lehetnek, esetleg módosítja a hatásukat